A Bayern München csütörtök este bejelentette első téli átigazolását, Eric Diert. De pontosan ki is ez a srác?
Izgalmas első közel két héten vagyunk túl a januári átigazolási ablakban. Már most egy csomó minden történt, csütörtökre pedig az egyik sajtóinfóból hivatalos hír lett: a szezon végéig (plusz egyéves hosszabbítási opcióval) aláírt az angol védő, Eric Dier. Január 15-én már a 30. születésnapját fogja ünnepelni, méghozzá pont egy portugáliai edzőtáborban. Hogy ez miért igazán különleges dolog számára? Ebből a cikkből megtudhatjátok!
Teljes nevén Eric Jeremy Edgar Dier a szigetország délnyugati részén, Cheltenham városában született. Sportcsalád utódja: édesapja profi teniszező, nagyapja, Ted Croker pedig profi focista volt és az Angol labdarúgó-szövetség főtitkáraként dolgozott éveken keresztül.
Szüleivel és öt testvérével 2001-ben költöztek Portugáliába, ahol édesanyjának a 2004-es EB-rendezéssel kapcsolatos munkát ajánlottak fel. Eric az évek során megtanult portugálul, elkezdett ifiegyesületeknél focizni és kilencéves korában a Sporting CP akadémiájára került. Amikor a család 2010-ben hazatért az Egyesült Királyságba, Eric maradt a zöld-fehér klub kötelékében.
2011 és 2012 között másfél évig az Everton kölcsönjátékosa volt, de saját elmondása szerint „nehéz volt újra beilleszkednie az angliai életstílusba”. Miután visszatért Lisszabonba, bemutatkozott a Sporting tartalékcsapatában, az év novemberében győztes gólpasszal debütált a felnőttek közt, két héttel később pedig első gólját is megszerezte.
A 2014/15-ös szezonban már a Tottenham Hotspurt erősítette, miután a PL-csapat 4 millió fontot fizetett érte a portugáloknak. A 15/16-os idénye volt az első igazán jó időszaka: a zseniális Mousa Dembélé mellett ő volt a másik védekező középpályás abban a Spursben, ami folyamatos versenyfutás után végül a második helyen végzett a csodát tevő Leicester City mögött.
Dier a szezon közben az angol válogatottban is bemutatkozott, aminek mezében 2022-ig 49-szer szerepelt. 2017-ben a csapatkapitány karszalag is rajta volt, 2018-ban pedig azzal vált hőssé, hogy ő rúgta be hazája döntő tizenegyesét a Kolumbia elleni negyeddöntős párharcban.
Az évek során egyre inkább a védelem közepén, mintsem egy sorral feljebb focizott, de néha-néha jobbhátvédként is csapatba állították. A Spursben 365 tétmérkőzésen szerepelt, ezzel a számmal pedig a klub mindenkori hatodik legtöbbször pályára lépett labdarúgója. 2019-ben Bajnokok Ligája-fináléban játszott. A drukkerek nagyon szerették, igazi kedvenc volt a tavaly nyáron Münchenbe szerződő barátja, Harry Kane mellett.
Eric karrierje során nem nyert még trófeát, de számtalan emlékezetes pillanat fűződik a nevéhez. 2018 októberében egy látványos, szabályos szereléssel rúgta fel Sergio Ramost, de sárgát kapott a bírótól. 2020 márciusában egy Norwich elleni FA Kupa-vereség után pedig megmászta a Tottenham Stadion alsó karéját, hogy szemtől szembe rendezze el a dolgokat egy őt és testvérét szidalmazó szurkolóval.
Érdekesség még, hogy három válogatott gólja közül az elsőt pont egy Németország elleni 3-2-es győzelem során szerezte. Ha már német válogatott, a Nationalelf egyik legendájához, Thomas Müllerhez hasonlóan imád golfozni. A foci mellett még a sakk és a tenisz a két kedvenc sportága, a Bayern hivatalos oldala szerint pedig tejjel és cukor nélkül issza a teáját.
A Viking becenévre hallgat, a Spursszel rengeteg jótékonysági projekt tagja volt és sokan nem tudják róla, de a techvilágban is otthonosan mozog is. Két startup alapító tagja is. Testvére elmondása szerint nem csak a focistapénzt pumpálja ezen vállalkozásokba, hanem rengeteget agyal a fejlesztéseken.
A fentebb említett becenév azért is találó, hiszen egy korábbi ESPN-elemzésben úgy írtak róla, hogy „inkább pusztító stílusú játékos, mintsem alkotó”. Legnagyobb erőssége a remek fizikai felépítése: pontosan fejel, óriásit tud a labdába rúgni és rendkívül izmos.
Viszont fiatalabb korában sokkal inkább szerette a szép, látványos focit, mintsem az erőteljest. Ő magáról úgy fogalmaz, hogy „ha a pályára félig portugálként és félig angolként lép fel, az ad ki tökéletes elegyet”. Az Angliába való visszatérésekor el kellett fogadnia, hogy az a stílus sokkal agresszívabb, mint a luzitánoké, ehhez pedig idő kellett. A kérdés, hogy így a 30-as éveibe lépve milyen egyszerűen tudja átvenni a német stílust.
A Harry Kane-nel való újra egymásra találásról pedig annyit, hogy a csatár egyik ősrégi interjúja szerint „a hosszú repülőutakon mindig megbizonyosodik arról, hogy ne Eric mellé üljön, hiszen ő bárhol el tud aludni és hozzá se lehet szólni”. Reméljük, a pályán nem fog, illetve azt is, hogy hozza majd évekkel ezelőtt látott jó formáját. Ha igen, nagy segítség lehet hátul.