Az Európai Klubszövetség (ECA) kedden a budapesti közgyűlésén bejelentette, hogy elvi megállapodást kötött a FIFA-val a további közös munkájukról. A korábbi együttműködés 2022 végén ugyanis lejárt, az új megállapodás pedig 2030-ig szól.
Az elmúlt hónapok intenzív tárgyalásai után a FIFA beleegyezett a világbajnokságon és a világbajnoki selejtezőkön részt vevő játékosok felszabadítási díjának megemelésébe. A jövőben a 2026-os és a 2030-as világbajnokságra 355 millió dollárt (korábban ez 209 millió volt) fizetnek majd az érintett kluboknak.
Oliver Kahn (ECA vezérigazgató-helyettese): „Ez a klubok szempontjából nagyszerű eredmény. A klubok ugyanis a válogatottba behívott játékosokért a korábbinál jóval szélesebb körű kompenzációt kapnak majd, játékosaink pedig további védelmet élveznek egy esetleges sérülés esetén is.”

Oliver Kahn beszélgetésben Edwin van der Sar ECA vezérigazgatóval
A kifizetési megállapodás mellett az európai klubok az úgynevezett Szuperliga bevezetése elleni tiltakozásukat is megújították Budapesten. A vezérgondolat az volt, hogy az európai klubfutball csak közösen alakíthatja jövőjét.
A Számvevőszék kihangsúlyozta azt is, hogy a pénzügyi fenntarthatósági rendeletek betartása az egészséges és tisztességes nemzetközi verseny alapja. A közgyűlés emellett úgy döntött, hogy az Európai Klubszövetségen belül kinevez egy fenntarthatósági tisztviselőt, aki a környezetvédelem kérdésével foglalkozik az európai klubfutballban.
A közgyűlés továbbá reformokat is kezdeményezett annak érdekében, hogy a jövőben az Európai Klubszövetségen belül nagyobb demokráciát, részvételt, sokszínűséget és befogadást valósítsanak meg. E reformok révén a teljes jogú tagok száma mintegy 240-ről 330 fölé emelkedik. Emellett az ECA-hálózatot összesen 500 klubra bővítik, beleértve a női klubokat is. A jövőben külön elnökségi helyeket hoznak létre a nők számára és lehetőség lesz arra is, hogy a klubok női csapatuk teljesítménye révén teljes jogú tagságra váltsanak.
