Baby Mourinho – Minden, amit Nagelsmannról tudni kell
Annak ellenére, hogy már edzői karrierje elején ráragasztották a Baby Mourinho becenevet, a Bayern München új vezetőedzője megmutatta, hogy mire is képes, miután a Hoffenheimnél és a Lipcsénél is kiváló munkát végzett.
Julian Nagelsmann csak 28 esztendős volt, amikor 2016 februárjában őt bízták meg a Hoffenheim vezetőedzői pozíciójával. A veterán Huub Stevenstől vette át a stafétabotot, aki egészségügyi okok miatt kényszerült lemondásra. A fiatal tréner érkezése már időzítve volt az év nyarára, azonban Nagelsmannak hamarabb kellett elkezdenie a munkát a Bundesliga tizenhetedik és egyben kieső helyén álló Hoffenheim élén. Megjegyeznem se kell, Julian benntartotta az együttest.
Az biztos, hogy Nagelsmann a Bundesliga történetének legfiatalabb szerződtetett vezetőedzője lett ebben az időszakban, viszont nem ő a legfiatalabb, aki egy német bajnokin irányította csapatát. 1976 októberében megbízott edzőként a 24 éves Bernd Stöber ült a Saarbrücken kispadján, ám egyetlen mérkőzésén 5-1-re kikapott a Kölntől.
Miután a Lipcséhez szerződött, 33 évesen maradandót vitt véghez, hiszen rövid történelme során először vezette be a fiatal klubot a Bajnokok Ligája elődöntőjébe. A játékosként és edzőként is világbajnok Didier Deschamps-ot (35) előzte meg a legfiatalabb elődöntőbe jutó trénerek listáján, miután a negyeddöntőben azt az Atlético Madridot búcsúztatta csapatával, amelynek edzője, Diego Simeone abban az évben debütált játékosként, amikor Nagelsmann született. Érdemes megjegyezni, hogy Nagelsmann egy hónappal fiatalabb, mint a focitörténelem egyik legjobbja, Lionel Messi.
Julian egy bajor kisvárosban, Landsbergben született és az 1860 München akadémiáján nevelkedett. Miközben ottani csapattársai közül Christian Träsch és Fabian Johnson is szép Bundesliga-karriert futott be, új csapatában, az Augsburgban elszenvedett térdsérülés miatt 20 évesen be kellett fejeznie a profi futballt.
„Először úgy éreztem, már nem akarok semmit a focitól. Nagyon szomorú voltam, hogy ilyen fiatalon be kellett fejeznem a karrierem.” – mondta Nagelsmann, aki védőként futballozott korai visszavonulása előtt.
De térjünk vissza a Hoffenheimnél eltöltött éveire. Nagelsmann igyekezett felturbózni a csapat edzéseit és több technológiai újítást alkalmazott, hogy elemezni tudja játékosait. Egy Footbonaut elnevezésű, a focisták labdakezelését és labdalevételét fejlesztő kisebb arénát, valamint a játékosok mozgását lekövető drónfelvételeket is használta a Nagelsmann vezette szakmai stáb, nem beszélve arról, hogy az edzőpálya szélére egy hatalmas kivetítőt is installáltak és ezen figyelték közösen a javításra szoruló játékhelyzeteket.
Ez a rendszer úgy működött, hogy négy kamera (kettő a képen látható torony tetejéből, egy-egy pedig a kapuk mögül) pásztázta az edzéseket. A felvételeket aztán szinkronba állították és az edzői stáb kezelésével abból a szögből mutatták a jelenetet, amelyből a legjobban látszott. Ezzel Nagelsmann sokkal alaposabban tudta levezetni elképzeléseit a Hoffenheim játékosainak.
Nagelsmann korábban az ex-Bayern-edzőt, Pep Guardiolát nevezte meg inspiratív figuraként, mégis a Borussia Dortmund korábbi klasszis trénere, Thomas Tuchel jelentette a legnagyobb befolyást számára. Amikor az Augsburg tartalékcsapatának edzőjeként dolgozott, Tuchel azt a feladatot adta Nagelsmannak, hogy figyelje meg az éppen soron következő ellenfelet.
„Ez az én hozzáállásom az edzőséghez. Nagyon sokat tanultam tőle.” – méltatta korábbi főnökét a júliusban 34. életévét betöltő Nagelsmann.
Tuchel ugyanúgy bókolt tanítványának, amikor az a Hoffenheim élére került: „Ő egy nagyon kíváncsi és keményen dolgozó edző. Nagyon sikeres volt ifiedzőként. Nagyon örülök neki és hiszek benne.”
Nagelsmann Lipcsében töltött két szezonja alatt bebizonyította, hogy rémálomnak számít a Bundesliga Fantasy játékosainak szemében. Rengeteg formációban képes focizni együttese, amely három- és négyvédős rendszerben is tud védekezni, valamint vérbeli középcsatárral, illetve igazi 9-es nélkül is tud játszani.
Pont ez teszi csapatait kiszámíthatatlanná az ellenfelek előtt. Még ha a csapatok felállásai nyilvánosak is lesznek egy-egy mérkőzés előtt, időnként akkor is nehéz megmondani, hogy pontosan mi a terve azzal a 11 játékossal. Nagelsmann nem fél attól sem, hogy a meccs elején alkalmazzon személyi vagy taktikati változtatásokat, ha az eredeti terve nem úgy alakul, ahogyan ő azt elképzelte. Kevés edző van, aki képes ilyen rugalmassá és sokoldalúvá tenni csapatát.
Nem meglepő, hogy Julian esetében megfigyelhetők Tuchel irányvonalai és filozófiája. A fiatal szakember mindig is elmélyült gondolataiban. Előbb üzleti pályát tervezett magának, majd kiiratkozott arról a szakról és sport- és edzői tudományokat kezdett tanulni. Profi edzői licenszet kapott és jelesre vizsgázott a korábbi Schalke edző, Domenico Tedesco mögött.
„Szeretem, ha a csapatom letámadja az ellenfelet asaját kapuja előtt, mert akkor az út a gólig nem olyan hosszú. Tetszik, ahogyan a Villareal játszik és az, ahogyan kezelik a fiatal játékosaikat. Ugyanakkor szeretem a Barcelonát és az Arsenalt is, illetve Arsene Wenger munkáját.” – ecsetelte Julian.
Megtalálni a helyes megszólítást a német nyelvben mindig is nehéz volt. A közvetlenebb du (te) mellett ott van a hivatalosabb Sie (ön). Mivel igyekszik megtartani a csapatszellemet és tisztában van azzal, hogy játékosainak nagy része ugyanazt a generációt képviseli amit ő, Nagelsmann az előbbit preferálja. Klubjaiban a játékosait kérte meg, hogy válasszák ki a csapatkapitányt és minden kerettagot megkérdezett, hogy szerinte mi a klub célja.
A legenáds Bayern-edző, Jupp Heynckes három éve tegezőviszonyt kezdeményezett Nagelsmannal, miután a Bayern Hoffenheim felett aratott 5-2-es győzelme során lenyűgözte őt Julian munkája.
2016 februárjában történő bemutatkozása és a 2019-es távozása között a Hoffenheimmel 191 pontot szerzett. Hogy érzékeltessük, hogy milyen nagyszerű eredmény ez, érdemes megjegyezni, hogy ebben az időszakban csak a Bayern (279) és a Dortmund (228) szerzett több pontot, mint a kék-fehérek. Nagy klubok, mint a Leverkusen, a Mönchengladbach és az azóta már kieső Schalke jóval lemaradva helyezkedtek el ezen a tabellán.
Nagelsmann sikerei természetesen nem szálltak a fejébe. Sőt, pont az ellenkezője történt. 2017 októberében ő lett az első vezetőedző a világon, aki csatlakozott a Common Goal (Közös Cél) elnevezésű kampányhoz, amely során a futball képviselői fizetésük egy részét a közösbe teszik, hogy ezzel gyűjtsenek egy berlini székhelyű szervezetnek. Korábban Mats Hummels és Serge Gnabry is csatlakozott ehhez a mozgalomhoz.